Metalpedia: Po drugiej stronie przemysłu

Dlaczego nie można ignorować ważności odzieży ochronnej?

Ubrania BHP to najważniejszy element wyposażenia każdego pracownika. Często się jednak o tym zapomina, a to głównie dlatego, że wszystkie korzyści wynikające z ich noszenia stały się dziś oczywiste. Warto jednak znać kilka z nich, bo to pozwala wybierać najlepsze ubrania BHP dla pracowników.

Odpowiednio dobrane ubrania z zakresu BHP- jakie korzyści można dzięki nim osiągnąć?

Ubrania BHP mogą być wyższej lub niższej jakości – decydując się na najlepsze możliwe, zyskuje się naprawdę wiele. Oto kilka najważniejszych powodów, by traktować ubrania BHP poważniej, niż zwykle.

  • Ubrania BHP są zaprojektowane w konkretny sposób i zapewniają ochronę przed szczególnymi ryzykami: skaleczeniami, oparzeniami czy urazami mechanicznymi. Dlatego naprawdę ma znaczenie dobór ubrań do pełnionych funkcji.
  • Ubrania BHP projektuje się inaczej niż odzież codzienną. Mają one być wygodne, ale niekoniecznie przy siedzeniu w fotelu – ich zadaniem jest zapewnić pracownikom maksymalny komfort w trakcie pracy, która czasem odbywa się w raczej niezbyt wygodnych pozycjach.
  • Ubrania BHP najwyższej jakości są przede wszystkim bardzo trwałe. To znaczy, że kurtki robocze nie blakną od deszczu i promieni UV, spodnie są odpowiednio wzmocnione w kroku i na kolanach, zwykłe bluzy i koszule robocze są szyte z materiałów o splocie odporniejszym na uszkodzenia mechaniczne i tak dalej.

Dlaczego warto inwestować w odzież roboczą niezależnie od kosztów?

Zwykle w podobnych dyskusjach pojawiają się argumenty mówiące o tym, że warto kupić lepsze ubrania BHP, bo pracownicy są przecież wizytówką firmy. I to oczywiście prawda, jednak należy pamiętać, że estetyka, choć ważna, jest w tym przypadku zawsze podporządkowana funkcji.

I nie chodzi tylko o to, żeby ubrania faktycznie zapewniały maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa – mają być zaprojektowane w taki sposób, żeby pracownicy z nich korzystający również subiektywnie czuli się bezpieczniej. To zdecydowanie zwiększa ich swobodę w miejscu pracy. Świadomość tego, że pracodawca zapewnił im odzież ochronną i roboczą na najwyższym poziomie, przekłada się też na jakość wykonywanej pracy – choć trudno ten efekt zmierzyć, to co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości.

Przeczytaj także:  Piaskowanie cegły - jak odnowić stare ściany i mury?

Z kolei ze strony pracodawcy zakup droższej i lepszej odzieży BHP też paradoksalnie może się opłacać od strony księgowej. Trwalsza odzież zniesie więcej, a po uszkodzeniu wciąż będzie się opłacało ją reperować, a niekoniecznie od razu wymieniać. Argumentów za wyborem porządnych ubrań BHP zatem nie brakuje – warto potraktować je poważnie, bo i lista potencjalnych korzyści jest naprawdę długa. Szeroki wybór sprawdzonej odzieży roboczej znaleźć można m.in. na stronie https://dbl.pl/wynajem-i-serwis-odziezy-roboczej/.

Dlaczego nie można ignorować ważności odzieży ochronnej?
Przewiń na górę