Metalpedia: Po drugiej stronie przemysłu

Tarcze lamelkowe i ściernice talerzowe: wydajność pracy na wyższym poziomie

Technologia tarcz lamelkowych i ściernic talerzowych rewolucjonizuje efektywność pracy w wielu branżach. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji i zaawansowanym materiałom, te nowoczesne narzędzia przynoszą wydajność na zupełnie nowy poziom. Czy to w przemyśle metalowym, stolarskim czy ogólnie w obróbce materiałów, tarcze lamelkowe i ściernice talerzowe są niezastąpionymi pomocnikami, które zapewniają doskonałe rezultaty i oszczędność czasu. Przyjrzyjmy się bliżej tej fascynującej technologii i odkryjmy, dlaczego warto postawić na tarcze lamelkowe i ściernice talerzowe, aby poprawić efektywność pracy.

Tarcze lamelkowe: wpływ na obróbkę

Tarcze lamelkowe poprawiają wydajność pracy i skracają czas wykonania obróbki. Składają się z kilku wypełnionych ziarnem ściernym warstw materiałów nałożonych na siebie.. Doskonale sprawdzą się do szlifierek kątowych. 

Tarcze lamelkowe to jakość i precyzja w jednym

Aby prawidłowo wykonać prace remontowo-budowlane, konieczny jest właściwy dobór produktów ściernych.Tarcza lamelkowa posiada równo umocowane listki, co pozwala na uzyskanie gładkich i jednolitych nawierzchni, nie powodując przy tym wibracji w trakcie obróbki. Artykuł ten nie przyczynia się również do powstania przypadkowych uszkodzeń powierzchni, ponieważ listki zużywają się wolniej od klasycznych krążków szlifierskich. Niezależnie od tego, czy tarcza lamelkowa będzie potrzebna do opracowywania drewna, czy metalu, należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego ziarna ściernego. Poznaj wyroby pokryte warstwą:

  • elektrokorundu – materiał odznacza się wyjątkową trwałością i dużą ciągliwością; nadaje się do opracowywania stali, drewna, żeliwa,
  • elektrokorundu ceramicznego – produkt ostrzy się pod wpływem nacisku, co zwiększa jego trwałość i wpływa na precyzję robót; dodatkowo surowiec wolniej się nagrzewa,
  • elektrokorundu cyrkonowego – wyrób wzbogacono o tlenek cyrkonu zapobiegający kruszeniu się oraz zwiększający czas eksploatacji; wykorzystuje się go przede wszystkim do intensywnej obróbki metalu bądź drewna.

Istnieje szeroki wybór tarcz lamelkowych do różnych zastosowań

Tarcza lamelkowa może być wykorzystywana do:

  • przygotowania i oczyszczenia powierzchni,
  • usuwania rdzy,
  • opracowywania spawów,
  • szlifowania i wygładzania różnych nawierzchni (w tym stali, stali szlachetnej, metali uniwersalnych).

Na rynku istnieje wiele rodzajów tarcz lamelkowych. Do wyboru są tarcze lamelkowe o średnicy zewnętrznej 115, 125, 150, 180 mm oraz o zróżnicowanym typie granulacji ziarna ściernego. Artykuły posiadają podłoże wykonane z płótna poliestrowego oraz włókniny ściernej. Nadają się do stosowania w szlifierkach kątowych o obrotach maksymalnych o wartości od 8500 do 13300 (1/min).

Przeczytaj także:  Jakie normy precyzują wymagania dla barier technicznych?

Dystrybuowane tarcze lamelkowe do metalu odznaczają się przede wszystkim:

  • lekką oraz stabilną konstrukcją,
  • wydajnym użytkowaniem,
  • łatwą obsługą przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji,
  • bezpieczeństwem stosowania – spełnia dyrektywy unijne i jest zgodna z normami jakości,
  • zastosowaniem trwałych komponentów.

Ściernice talerzowe: obróbka metali

Ściernice talerzowe służą do obróbki stali, aluminium, metali nieżelaznych. Posiadają okrągłą podstawę z włókna szklanego oraz warstwę pokrytą ziarnem ściernym. Są przystosowane do montażu w szlifierkach kątowych. Dzięki zastosowaniu komponentów ściernych renomowanych producentów cechują się zwiększoną wydajnością. 

Ściernice talerzowe – skuteczność i trwałość w jednym

Odpowiednio dopasowane produkty ścierne pozwalają na szybką oraz efektywną pracę. W asortymencie specjalistycznych sklepów znajdują się artykuły wykonane z solidnych i wytrzymałych elementów. Ściernice talerzowe pokryto ziarnem ściernym. Na ich zewnętrznej warstwie znajdują się:

  • elektrokorund – do jego charakterystycznych cech zalicza się wytrzymałość, dlatego stosuje się go do obróbki żeliwa, drewna, stali,
  • elektrokorund cyrkonowy – wykazuje podobne właściwości do tradycyjnego elektrokorundu; uzupełniono go jednak o tlenek cyrkonu zwiększający wydajność,
  • węglik krzemu – cechuje się wysoką twardością; znajduje zastosowanie w obróbce wymagających i wytrzymałych materiałów.

Uniwersalne ściernice talerzowe do każdego zadania

Produkty dostępne na naszym rynku wyróżniają się wszechstronnością zastosowań, dlatego używa się ich nie tylko do celów domowych, ale również specjalistycznych. Sprawdzają się np. w przemyśle lotniczym, farmaceutycznym czy chemicznym. Ściernica talerzowa umożliwia:

  • wygładzenie nawierzchni oraz przywrócenie jej dawnego połysku,
  • oczyszczenie powierzchni,
  • usunięcie rdzy oraz korozji i śladów po procesach utlenienia.

Wybierają ściernicę talerzową, należy zwrócić uwagę na zastosowaną w niej tkaninę. W wyrobach znajdują się materiały o różnorodnych właściwościach jak np.:

  • twarda włóknina z ziarnami węglika i krzemu – sprawdza się do usuwania rdzy oraz oczyszczania spoiw spawalniczych,
  • filc polerski – materiał jednocześnie ściera oraz poleruje nawierzchnię; umożliwia otrzymanie błyszczącej i gładkiej struktury; poleca się go przede wszystkim do prac o charakterze wykończeniowym,
  • włóknina sprasowana – składa się z żywicy, nylonu, materiałów organicznych; służy do specjalistycznych robót, jak np. gratowanie nawierzchni,
  • włókniny szlifierskiej i listków płótna z korundu – pozwala na uzyskanie grubszego szlifu; wykorzystanie lamelek pomiędzy elementami tkaniny sprawia, że produkt cechuje się wyższą wydajnością.
  • cyrkonowa włóknina ścierna – odznacza się uniwersalnością zastosowań; posiada elastyczną budowę, która dopasowuje się do kształtu i krawędzi opracowywanych nawierzchni.
Tarcze lamelkowe i ściernice talerzowe: wydajność pracy na wyższym poziomie
Przewiń na górę