Metalpedia: Po drugiej stronie przemysłu

Pozyskiwanie surowców dzięki złomowaniu samochodów

Złomowanie samochodów to rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron biorących udział w procesie. Właściciele starych aut otrzymują środki pieniężne oraz zbywają obowiązek opłacania OC, skup za to niewielkim środkiem zdobywa wiele wartościowych surowców, które dzięki recyklingowi mogą ponownie wrócić do wykorzystania. Przemysł czerpie pełnymi garściami z takiego rozwiązania.

Czy złomowanie opłaca się właścicielom starych aut?

Uszkodzony lub zużyty pojazd można sprzedać, jeździć nim, jeśli został przywrócony do stanu zdatności do ruchu drogowego, lub po prostu zezłomować. Która opcja jest najlepsza? A co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zdemontować swój pojazd?

Jest to często lepsza opcja niż sprzedaż używanego samochodu. Jeśli oddasz samochód na złomowisko, otrzymasz pieniądze za złom oraz zwrot składki za ubezpieczenie OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Z drugiej strony sprzedaż pojazdu oznacza jedynie przychód z samej sprzedaży. Odpowiedzialność wobec osób trzecich przechodzi na nabywcę pojazdu, który korzysta z ubezpieczenia do końca trwania umowy.

Stacja demontażu pojazdów: którą wybrać?

Wybór stacji rozbiórkowej jest bardzo ważny. Po pierwsze, stacja musi być całkowicie legalna. Obejmuje to zapewnienie, że stacja ma licencję na działanie. Oznacza to m.in. możliwość odzyskania składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Autoryzowane warsztaty samochodowe wydadzą zaświadczenie o przyjęciu spisanego pojazdu oraz usuną dowód rejestracyjny, tablicę rejestracyjną i kartę pojazdu (wszystkie te elementy są wymagane do usunięcia dowodu rejestracyjnego). Legalne złomowiska oddają pojazdy do utylizacji. Osoby działające w szarej strefie: niekoniecznie. To samo tyczy się zakładów przemysłowych. Szukając legalnych surowców pochodzących z recyklingu należy przyłożyć się do znalezienia legalnych skupów i nawiązać z nimi trwałą współpracę. To wychodzi na dobre każdej ze stron.

Dlaczego przemysł korzysta z surowców pochodzących z recyklingu?

Firmy decydując się na surowce pochodzące z recyklingu kierują się przede wszystkim korzystną ceną surowca. Jest on zwykle atrakcyjny nie tylko dlatego, że kosztuje znacznie mniej, ale także dlatego, że koszty dostawy są zdecydowanie niższe. W dobie kryzysu i problemów w światowych dostawach surowce pochodzące z recyklingu zyskały na znaczeniu. Warto o tym wiedzieć oddając samochód do skupu.

Pozyskiwanie surowców dzięki złomowaniu samochodów
Przewiń na górę