Metalpedia: Po drugiej stronie przemysłu

Podłoga z drewna: jakie są jej zalety?

Drewniane podłogi to doskonały wybór do wnętrz z prysznicami. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane do domów i mieszkań, gdzie właściciele cenią sobie ponadczasowe rozwiązania. Aby jednak cieszyć się pięknymi podłogami przez wiele lat, należy wybrać podłogę składającą się z kilku warstw. Wynika to z możliwości częstszego szlifowania grubszych desek oraz ich większej odporności na zarysowania. Zapewnia to długą żywotność podłogi, ale można ją również kilkakrotnie odnawiać. Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się więcej.

Jaka powinna być idealna podłoga drewniana?

Drewno od lat wykorzystywane jest jako główny surowiec w aranżacji wnętrz. Wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji mebli, oświetlenia i przedmiotów codziennego użytku. Na szczególną uwagę zasługują jednak podłogi. Deski to świetna alternatywa dla popularnych paneli plastikowych, które są nie tylko trwałe, ale według niektórych mają duszę. Co zatem warto wiedzieć przed zakupem drewnianej podłogi?

Eksperci od aranżacji zalecają, aby dobra drewniana podłoga miała warstwę dekoracyjną o grubości 3,2 – 3,6 mm. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy natrafimy na bardzo kuszące oferty. Dlaczego? Często możemy zauważyć, że tanie podłogi mają warstwę dekoracyjną o grubości nawet 2,5 mm, przez co są bardziej podatne na zarysowania i szybciej się zużywają. Wybierz mądrze.

Stawiając na drewnianą podłogę wybierz trwałość

Trwałość paneli podłogowych zależy od kilku ważnych parametrów. Oprócz materiału i grubości należy wziąć pod uwagę również klasę ścieralności. Cena to kolejny ważny parametr, który zazwyczaj wiele mówi o jakości paneli. Są jednak wyjątki od tej reguły. Na co zwrócić uwagę wybierając trwałe i funkcjonalne panele podłogowe?

Przeczytaj także:  Ekspertyza budowlana – co warto o niej wiedzieć?

Klasy użytkowania paneli podłogowych są kluczowe przy ich wyborze. Panele można zakupić zarówno do domów i mieszkań, jak i przestrzeni publicznych. Poszukiwany produkt w tej kategorii rozpoznasz po jego numerze – 2 jest do użytku domowego, a 3 do miejsc publicznych.

Wybierz ogrzewanie podłogowe i ciesz się ciepłem

Dużą zaletą podłogi z drewna jest możliwość połączenia jej z systemem ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie takie jest obecnie najpopularniejszym, obok tradycyjnych grzejników, źródłem ogrzewania w domach w naszym kraju. Drewno w połączeniu z komfortową temperaturą to klucz do komfortu w wielu domach jednorodzinnych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje drewna są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. O dopasowanie warto więc pytać specjalisty.

W tym przypadku eksperci zalecają stosowanie wielowarstwowych płyt drewnianych. Mają one specjalną konstrukcję i grubszą powierzchnię, która poprawia przewodność cieplną. Jako surowce na ogrzewanie podłogowe polecane są dąb, jesion lub leszczyna. Na szczęście wszystkie te płyty są uniwersalne i ponadczasowe, więc dobrze pasują do każdego wnętrza.

Podłoga z drewna: jakie są jej zalety?
Przewiń na górę