Przy wyborze odpowiednich narzędzi ściernych, takich jak krążki, wiele osób zastanawia się, czy lepsze będą krążki roll-on czy krążki ścierne z włókniny. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są różnice między nimi oraz jakie są ich główne zalety i wady. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć świadomą decyzję, która spełni nasze oczekiwania i pozwoli nam efektywnie przeprowadzić pracę. Zapraszamy do artykułu.
Krążki roll-on: narzędzie do prac remontowych
W pracach remontowo-budowlanych przydatne są krążki ścierne roll-on. Umożliwiają one dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni, a ponadto charakteryzują się wysoką wydajnością. Z ich pomocą można opracowywać różne rodzaje powierzchni.
Krążki roll-on z szybkim systemem mocowania
Krążki ścierne typu roll-on są bardzo proste w montażu. Nadają się do zastosowania w mini szlifierkach, szlifierkach z wałkiem giętkim oraz szlifierkach prostych. Wyposażono je w ultraszybki system mocowania za pomocą metalowego klipsa lub złączki z tworzywa sztucznego. Ich konstrukcja umożliwia szybkie i precyzyjne opracowywanie wielu rodzajów materiałów. Sprawdzają się do robót o charakterze wykończeniowym, ale można ich także użyć do agresywnego szlifowania.
Do charakterystycznych cech krążków roll-on zalicza się niewielką średnicę, oscylującą w przedziale od 25 do 75 mm. Dzięki temu służą do opracowywania stosunkowo małych nawierzchni, np. krawędzi. Nadają się do pracy w urządzeniach o obrotach maksymalnych od 20 do 30 tys l/min, co pozwala na intensywną i wydajną obróbkę. Do ich produkcji stosuje się podłoże poliestrowe lub włókninowe oraz nasypy z elektrokorundu, elektrokorundu ceramicznego. Można zdecydować się również na krążki zakończone filcem.
Krążki ścierne typu rolok do gratowania, szlifowania lub polerowania
Krążki ścierne typu rolok posiadają zróżnicowaną granulację, dlatego nadają się do wykorzystania zarówno w procesie oczyszczania, jaki szlifowania czy gratowania. Poleca się je przy obróbce: metali kolorowych i nieżelaznych, powierzchni pokrytych farbami i lakierami, stali oraz stali szlachetnych, kamienia, szkła, tworzyw sztucznych.
W asortymencie wielu sklepów znajdują się m.in.:
- krążki ścierne rolok z elektrokorundem – materiał odznacza się wysoką wytrzymałością i wydajnością ścierną; umożliwia obróbkę twardych i wymagających nawierzchni; służy do opracowywania metali kolorowych oraz lakierowanych nawierzchni; z ich pomocą można m.in. wygładzać powierzchnie, eliminować rdzę, oczyszczać pozostałości po spawach,
- krążki ścierne rolok z elektrokorundem ceramicznym – posiadają ziarno ceramiczne o właściwościach samoostrzących; wykorzystuje się je do prac na bardzo twardych materiałach, jak stal szlachetna czy metale kolorowe.
- krążki ścierne rolok filcowe – używa się ich głównie do robót o charakterze wykończeniowym, z ich pomocą uzyskuje się jednolite, gładkie i błyszczące powłoki; produkty umożliwiają polerowanie oraz ścieranie i charakteryzują się także wszechstronnością zastosowań – nadają się do obróbki stali, metali nieżelaznych oraz kolorowych, kamienia, szkła, tworzywa sztucznego.
Krążki ścierne z włókniny: dla różnych typów powierzchni
Krążki ścierne z włókniny służą do opracowywania różnych typów powierzchni przy użyciu szlifierek kątowych, mimośrodowych, rotacyjnych, a także wiertarek. Charakteryzują się wysoką precyzją i pozwalają na uzyskanie jednolitej struktury. Zapewniamy produkty różniące się wymiarami oraz rodzajem zastosowanych tkanin i ziaren ściernych.
Krążki ścierne z włókniny mają doskonałe właściwości ścierne
W ofercie specjalistycznych sklepów znajdują się krążki ścierne z włókniny przeznaczone do potrzeb wielu inwestorów. Wyroby marek premium charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością ścierną. Z ich pomocą można wykonać zarówno proste, jak i specjalistyczne prace. Do produkcji stosują one wytrzymałe tkaniny, w tym sprasowaną, maszynową, korundową włókninę. Do trudno dostępnych przestrzeni proponuje się natomiast krążki roll on.
Artykuły te są do nabycia w różnych stopniach granulacji (coarse, medium, fine, very fine, ultra fine) oraz w wielu średnicach. Posiadają nasyp z:
- elektorundu – to syntetycznie wytwarzany korund; materiał charakteryzuje się wysoką ostrością,
- węgliku krzemu – cechuje się wysokim stopniem twardości oraz dużą wytrzymałością; wyróżnia go ponadto stosunkowo niska rozszerzalność cieplna.
Krążki włókniny szlifierskiej – poznaj ich zastosowanie
Żeby krążek z włókniny ściernej charakteryzował się wydajnością, powinien być właściwie dobrany. Pod uwagę bierze się m.in. przeznaczenie, zakres planowanych robót, rodzaj opracowanego materiału. Na rynku są dostępne:
- krążki z włókniny korundowej – dostępne aż w 5 stopniach granulacji; do ich zalet zalicza się łatwość dostosowywania się do kształtu danej powierzchni; wykorzystuje się je do uszlachetniania drewna lub metalu; produkty pozostawiają gładką i jednolitą strukturę,
- krążki z włókniny maszynowej – wyróżniają się bardzo łatwym montażem (są przykręcane lub mocowane przy użyciu rzepa); ich budowa ogranicza ryzyko przegrzania, co chroni przed przebarwieniami; używa się ich do opracowywania metali nieżelaznych oraz stali nierdzewnej, mogą być również wykorzystywane do szlifowania metodą na mokro.
- krążki z włókniny sprasowanej – składają się z minerałów ściernych, żywicy oraz włókien nylonowych i posiadają różny stopień sprasowania oraz twardość; służą przede wszystkim do specjalistycznej obróbki stali szlachetnej, tworzyw sztucznych, drewna, metalu, a także powierzchni malowanych i lakierowanych, z ich pomocą wykonuje się m.in. gratowanie oraz polerowanie.
- krążki z włókniny twardej – cechują się wysoką skutecznością i wytrzymałością; do ich zalet należy niezapychanie ziaren pyłem w trakcie opracowywania materiału; stosuje się je głównie do obróbki powierzchni metalowych oraz ze stali szlachetnej.