Metalpedia: Po drugiej stronie przemysłu

Przydomowa instalacja grzewcza z nowym zbiornikiem gazu – jaką wybrać aby była najbezpieczniejsza?

Nowoczesny dom

Choć teoretycznie można zainstalować używany zbiornik na gaz w instalacji grzewczej, to w praktyce jest to niezalecane. Decydują oczywiście kwestie bezpieczeństwa, ale nawet ekonomia jest w tym przypadku po stronie zakupu lub dzierżawy nowego zbiornika.

Co obejmuje gwarancja i jak długo trwa

Nowy zbiornik LPG zewnętrzny zawsze będzie objęty najszerszą gwarancją z maksymalnie długim okresem ochrony. Co do używanych, to ich gwarancje bywają skonstruowane różnie i przeważnie oznacza to, że ochrona jest albo niepełna, albo skrócona. I nawet jeśli przyjąć, że awarie zbiorników zdarzają się naprawdę rzadko, to trzeba takie ryzyko brać pod uwagę, ponieważ szybka wymiana zbiornika LPG nie zawsze jest możliwa, a nawet kiedy daje się ją przeprowadzić, to przecież dodatkowy koszt, który trzeba ponieść.

Należy jednak w tym miejscu zastrzec, że niektórzy dostawcy oferują swoje własne zbiorniki, którym na przykład zakończył się okres dzierżawy. Jeśli taki zbiornik przejdzie pełne badania, to może się sprawdzić równie dobrze, co nowy, ale tak naprawdę nie zamyka to jeszcze dyskusji.

Nowe zbiorniki LPG są bardziej opłacalne

Od strony technicznej jest prawdą, że większość używanych zbiorników można atestować na nowo. To jednak kosztuje, więc finalnie używany zbiornik, który trzeba poddać odpowiednim badaniom, konserwacji i testom, wcale nie musi być wiele tańszy od nowego. A rachunki dodatkowo mogą się skomplikować, jeśli do porównania dołączyć też zbiorniki dzierżawione. 

Trzeba pamiętać, że zakup zbiornika – nowego czy używanego – to dopiero wstęp. Zwykle większość kosztów wiąże się z dostawą gazu, co oznacza, że jeśli wynegocjuje się dobrą cenę dzierżawy przy znanej z góry i atrakcyjnej cenie dostaw paliwa, to tak naprawdę nowy zbiornik nie będzie szczególnie wpływał na ocenę kosztów instalacji grzewczej.

Używany zbiornik a jego montaż

Są takie firmy, które nie oferują usługi montażu używanych zbiorników. To dość istotne, ponieważ samo zainstalowanie zbiornika LPG na zewnątrz bywa dość kosztowne. To, że niektórzy profesjonaliści nie chcą tego robić, wynika z faktu, że nie chcą oni przyłożyć ręki do budowy instalacji o nieznanym stanie faktycznym.

Inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy zbiornik cały czas był własnością jednej firmy. Wtedy przechodzi rygorystyczne testy i może być zainstalowany ponownie, ale tu wracamy do wcześniejszych rozważań – można to zrobić, ale z różnych powodów często nie warto. Dlatego dobrze będzie znaleźć wykonawcę, który rzetelnie przedstawi sprawę i wytłumaczy, ile można zyskać, decydując się na nowy zewnętrzny zbiornik LPG.

Przydomowa instalacja grzewcza z nowym zbiornikiem gazu – jaką wybrać aby była najbezpieczniejsza?
Przewiń na górę