Metalpedia: Po drugiej stronie przemysłu

Okna drewniane – dlaczego warto zdecydować się na ich zakup? 

Przez chwilę niektórzy mieli nadzieję, że wraz ze spadającymi cenami okien PCV dopracowana zostanie ich technologia. Tymczasem lata mijają i w porównaniu z plastikowymi, okna drewniane wciąż wypadają zdecydowanie korzystniej. Dlaczego?

Okna drewniane a odporność na odkształcenia

Za wadę okien drewnianych uznawano ich podatność na odkształcenia. O ile trzeba przyznać, że nawet przy idealnej konserwacji nie są one wieczne, to jednak raz, że okna z tworzywa nijak nie są pod tym względem lepsze, to jeszcze okna drewniane od najlepszych producentów mają odpowiednią konstrukcję, która je usztywnia i uodparnia na działanie sił mogących powodować trwałe odkształcenia. Koniec końców też to właśnie drewno cechuje się nieco większą elastycznością, więc to właśnie okna drewniane lepiej się sprawdzają z biegiem lat, niejako dopasowując się ściślej do futryn i ram.

Wysoka estetyka okien drewnianych

To, że nowe okna drewniane wyglądają lepiej niż plastikowe, to żadne zaskoczenie. Niby to rzecz gustu, ale trudno znaleźć kogoś, kto się z tym twierdzeniem nie zgadza. A co po wielu latach? Okna plastikowe zżółkną i zbrzydną, a okna drewniane – nawet jeśli stracą swój pierwotny urok, można odnowić lub pomalować na dowolny kolor, przywracając im oryginalny charakter lub zupełnie je odmieniając. Nawiasem mówiąc, nowe, relatywnie tanie techniki obróbki pozwalają też na konstruowanie okien o delikatniejszych, przyjemnych dla oka liniach, więc i pod tym względem wygrywa drewno.

Okna drewniane – rozwiązania przyjazne środowisku

Kwestią, którą pozornie dość trudno będzie rozstrzygnąć, jest wybór rozwiązania najbardziej przyjaznego środowisku. W teorii drewno nie jest bez wad, ponieważ jego pozyskanie, a także późniejsza utylizacja nie są ekologicznie obojętne, ale żeby dokonać właściwej oceny, koniecznie trzeba uwzględnić trwałość obu wariantów. Czy okna plastikowe mogą wytrzymać kilkadziesiąt lat? Znów – teoretycznie tak, ale w tym czasie zdecydowanie utracą szczelność, o estetycznym wyglądzie nie wspominając. Okna drewniane z kolei po 20, a nawet 30 latach będą wymagały najwyżej odnowienia. Te od najlepszych producentów bez najmniejszych problemów są w stanie wytrzymać kilkadziesiąt lat. To znaczy, że nawet jeśli ich produkcja w pewnym stopniu obciąża środowisko, to dłuższy cykl eksploatacyjny pozwala rozłożyć to na dłuższy czas.

Przeczytaj także:  Poznaj popularne rozwiązania aranżacji wnętrz

Okna drewniane od producenta

Renomowany producent okien drewnianych zapewnia elementy na indywidulany wymiar i zamówienie. Standardem jest też usługa montażu, ale i utylizacja starej stolarki okiennej. To spora różnica w stosunku do okien plastikowych często produkowanych en masse, a więc bez możliwości zapewnienia równie szerokiej palety usług dodatkowych. To ważne ze względu na większą trwałość stolarki poprawnie osadzonej i wyregulowanej – warto o tym pamiętać, podejmując decyzje zakupowe.

Okna drewniane – dlaczego warto zdecydować się na ich zakup? 
Przewiń na górę