Metalpedia: Po drugiej stronie przemysłu

Jakimi zaletami charakteryzuje się wynajem kontenerów magazynowych w porównaniu z budową magazynu?

Wiele przedsiębiorstw o charakterze handlowym oraz produkcyjnym, żeby być konkurencyjnym w swojej branży, musi zoptymalizować zarządzanie powierzchnią magazynową. Wiele firm, zamiast korzystać z własnej powierzchni magazynowej, decyduje się na wynajem kontenerów magazynowych. Wychodząc temu zagadnieniu naprzeciw w niniejszym artykule sprawdzamy, jakimi zaletami charakteryzuje się korzystanie z wynajmu.

Większa elastyczność

Charakterystyczną cechą wynajmu jest większa elastyczność. W przeciwieństwie do budowy własnego magazynu wynajem jest bardziej elastyczną formą zarządzania powierzchnią magazynową. Gdy potrzeby przedsiębiorstwa rosną, można szybko zwiększyć zajmowaną powierzchnie, natomiast gdy potrzeby maleją, można szybko zredukować ilość wynajmowanej powierzchni. W świetle stale zmieniających się warunków rynkowych jest to duża zaleta.    

Na rynku dostępne są oferty najmu krótkoterminowego i długoterminowego. W związku z czym można wynająć powierzchnie magazynową dla testu na krótki czas. Może to być ciekawe rozwiązanie dla organizacji, które nie chcą wiązać się długimi zobowiązaniami.

Niższe koszty

Budowa i utrzymanie magazynu to kosztowna inwestycja, która w szczególności na początku wymaga bardzo poważnych nakładów inwestycyjnych oraz czasu. Tymczasem wynajęcie magazynu lub kontenerów magazynowych to koszty nieporównywalnie mniejsze w stosunku do realizacji inwestycji budowalnych.

Nowoczesna powierzchnia magazynowa

Wiele ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych to oferty, które dotyczą nowoczesnych powierzchni magazynowych. Takie przestrzenie z reguły są zaprojektowane według odpowiednich standardów.

Przykładowe udogodnienia to monitoring, możliwość otworzenia bramy indywidualnym kodem, dostęp 24h/7, parking oraz dogodny dojazd. Większość magazynów przykłada specjalną uwagę do bezpieczeństwa, dlatego z reguły przechowywane towary są objęte ubezpieczeniem od następstw losowych. Dodatkową zaletą nowoczesnych powierzchni magazynowych jest zgodność z regulacjami oraz wymogami BHP.

Co więcej, usługa najmu często jest uzupełniana o dodatkowe komplementarne usługi takie jak wsparcie techniczne w przypadku problemów z kontenerem lub wsparcie w logistyce (przeładunek towaru, transport itd.). To sprawia, że organizacja wynajmująca kontener w jednym miejscu może otrzymać kompleksową usługę obejmującą różne aspekty związane z zarządzaniem powierzchnią magazynową. 

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, wynajem kontenerów magazynowych to rozwiązanie, które charakteryzuje się wieloma korzyściami. Trzeba jednak zauważyć, że wiele organizacji decyduje się na budowę własnych powierzchni magazynowych. Z reguły jest to spowodowane długoterminowym zapotrzebowaniem na stałe miejsce do przechowywania. Poza tym czasami czynnikiem decydującym o budowie własnych magazynów są specyficzne wymagania dotyczące przechowywanych towarów. 

Niemniej jednak wynajem to bardzo ciekawa alternatywa, która wpasowuje się w wymogi dynamicznego rynku, na którym lepiej zachować elastyczność. Wynajem pozwala firmom na szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe i zapotrzebowanie bez konieczności długoterminowych zobowiązań.

Jakimi zaletami charakteryzuje się wynajem kontenerów magazynowych w porównaniu z budową magazynu?
Przewiń na górę