Metalpedia: Po drugiej stronie przemysłu

Jak zbudowana jest śruba? Przyglądamy się tym popularnym elementom złącznym

Śruby są jednym z najczęściej stosowanych elementów złącznych. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach przemysłu, zawsze wtedy, gdy oczekujemy stabilnego, mocnego połączenia różnych części konstrukcyjnych. Śruby występują w wielu wariantach, różniących się rodzajem materiału, kształtem, długością i innymi cechami, które determinują ich przeznaczenie. Budowie śrub bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Podstawowe elementy konstrukcyjne śruby

Typowa śruba składa się z dwóch głównych części: łba/trzpienia i gwintu. Oprócz nich śruby mogą mieć różne dodatkowe cechy, w zależności od ich przeznaczenia. Rodzaje śrub można podzielić na kilka kategorii, które uwzględniają różnice w budowie łba, trzpienia, końcówki czy gniazda.

Rodzaje łbów śrub

Śruby różnią się rodzajem łba, który może być:

  • Sześciokątny,
  • Czworokątny,
  • Trójkątny,
  • Grzybkowy,
  • Kulisty,
  • Młoteczkowy,
  • Walcowy,
  • Stożkowy.

Typy trzpieni i końcówek śrub

Również trzpień śruby może być różnej wielkości, a końce śruby mogą mieć różne kształty. Trzpienie mogą być równe średnicy gwintu, pasowane lub zbliżone do średnicy gwintu. Końce mogą być płaskie, soczewkowe, stożkowe lub ścięte.

Gniazda i gwinty

Śruby różnią się również typem gniazda i rodzajem gwintu. Najczęstsze gniazda to te z sześciokątnym wycięciem, rowkiem do wkrętaka lub z wgłębieniem krzyżowym. Gwinty mogą być na całej długości lub tylko na części, a najpopularniejszy jest gwint metryczny.

Materiały stosowane do produkcji śrub

Większość śrub jest wykonana ze stali, a jej rodzaj ma wpływ na zastosowanie danego elementu. Śruby ze stali nierdzewnej A2 są odporne na wilgoć i korozję, więc idealnie nadają się do zastosowań, gdzie wymagana jest wysoka odporność na procesy korozyjne.

Z kolei śruby ze stali kwasoodpornej A4 są bardziej odporne na działanie kwasów i soli, dzięki czemu znajdują zastosowanie w przemyśle chemicznym i konstrukcjach narażonych na kontakt z wodą morską.

Przeczytaj także:  Czynniki lokalizacji przemysłu, które zapewniają rozwój biznesu

Zastosowanie śrub

Śruby są używane w różnych gałęziach przemysłu. Mogą być stosowane w motoryzacji, w budownictwie, inżynierii mechanicznej, budowie maszyn i przemyśle chemicznym czy ciężkim. Można je znaleźć w sprzęcie AGD, pompach, instalacjach grzewczych i wielu innych urządzeniach codziennego użytku.

Popularne rodzaje śrub

Oto kilka przykładów popularnych rodzajów śrub:

  • Śruba z łbem sześciokątnym z pełnym gwintem (DIN 933)
  • Śruba z łbem sześciokątnym z niepełnym gwintem (DIN 931)
  • Śruba z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym (DIN 912)

Rozmiar i rodzaj gwintu

Rozmiar śrub wyrażony jest w milimetrach. Na przykład: oznaczenie 8×45 informuje, że śruba ma 8 milimetrów średnicy i 45 milimetrów długości. Rodzaj gwintu może być różny: najczęściej jest to gwint metryczny, ale bywają też śruby z gwintem calowym czy drobnozwojowym.

Śruby są wszechstronnymi elementami złącznymi, używanymi w wielu dziedzinach przemysłu. Istnieje mnóstwo rodzajów śrub, różniących się budową, rodzajem łba, trzpienia czy gwintu. Wybierając śruby, ważne jest zrozumienie ich budowy, co pozwala precyzyjnie dopasować je do konkretnego zadania.

Więcej o budowie śrub przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://inoxplus.com.pl/baza-wiedzy/budowa-sruby-wszystko-co-musisz-o-tym-wiedziec.html.

Gdzie znajdziesz duży wybór śrub?

W śruby, zwłaszcza te specjalistyczne, najlepiej jest zaopatrywać się w hurtowniach elementów złącznych. To nie tylko gwarantuje duży wybór produktów w różnych wariantach wymiarowych, ale także daje pewność najkorzystniejszej ceny.

Rekomendowaną przez nas hurtownią jest Inox-Plus, w której ofercie znajdziesz najróżniejsze śruby nierdzewne, ocynkowane i kwasoodporne. Korzystając z katalogu online możesz łatwo wyszukać odpowiednie śruby według normy DIN, ISO czy PN/M. Jeśli masz wątpliwości, możesz skontaktować się z ekspertem Inox-Plus i skorzystać z bezpłatnego doradztwa.

Z pełną ofertą Inox-Plus, która obejmuje także nakrętki, podkładki, nity, nitonakrętki, łańcuchy czy wkręty, jak również osprzęt żeglarski, zapoznasz się na stronie internetowej inoxplus.com.pl.

Jak zbudowana jest śruba? Przyglądamy się tym popularnym elementom złącznym
Przewiń na górę